MŁODZIEŻOWY STRAJK KLIMATYCZNY

MŁODZIEŻOWY STRAJK KLIMATYCZNY   

czwartek, 21 Marzec, 2019

    

MŁODZIEŻOWY STRAJK KLIMATYCZNY   

15 marca 2019 roku razem z uczniami mojej szkoły uczestniczyłam w warszawskim  Młodzieżowym Strajku Klimatycznym.  Mogliśmy protestować w obronie klimatu.

     Młodzieżowy Strajk Klimatyczny odbył się jednocześnie w ponad tysiącu  miejscowościach w osiemdziesięciu dwóch krajach na całym świecie i był odpowiedzią młodzieży na brak działań w sprawie pogłębiających się negatywnych zmian klimatu wynikających z działalności człowieka. Akcję rozpoczęła szwedzka nastolatka Greta Thunberg, która 20 sierpnia 2018 roku samotnie zainicjowała protest pod budynkiem szwedzkiego parlamentu.           

       Podczas przemarszu skandowaliśmy proekologiczne hasła: „ Najpierw natura, potem matura” , „Nie zabierajcie nam przyszłości”, „Tu mówią młodzi, klimat nas obchodzi” , „ Riki tiki chroń tropiki”  i „Nie podnoście nam temperatury”. Śpiewaliśmy piosenki w obronie naszej planety na melodię znanych i lubianych szlagierów. Na licznych transparentach widniały hasła „ Bądźmy dalEKOwzroczni”  , Dzieci i ryby mają głos” , „  Nie ma planety B” , „Ropa to wtopa” czy „Plastic is not fantastic”.

     Pod gmach ministerstwa dotarliśmy około godziny 12:00 i tam odbyła się pikieta, podczas której organizatorzy strajku przedstawili postulaty młodzieży dotyczące ochrony klimatu, wyrazili sprzeciw wobec bierności polityków w sprawie zmian klimatycznych, zasugerowali konieczność wprowadzenia lepszej  edukacji proekologicznej do szkół i konieczność zainteresowania młodych ludzi ekologią. Jedna z organizatorek marszu, uczennica warszawskiego Wielokulturowego Liceum Humanistycznego im. Jacka Kuronia, zwróciła uwagę na to, że to właśnie dzisiejsza młodzież poniesie najdotkliwsze skutki  ignorowania problemu zmian klimatycznych. Między wystąpieniami skandowaliśmy hasła i śpiewaliśmy  piosenki. Pikietę zakończyliśmy około godziny 14:00.

     Młodzieżowy Strajk Klimatyczny to wspaniała inicjatywa, która ma na celu uświadomienie wszystkim dorosłym, a zwłaszcza politykom, że my, młodzi ludzie jesteśmy świadomymi i zaangażowanymi mieszkańcami naszej planety, którzy zdają sobie sprawę z ignorowania przez obecne władze problemu ocieplenia klimatu wynikającego z działalności człowieka. Mieliśmy szansę pokazać, że zależy nam na przyszłości Ziemi, która jest naszym wspólnym domem. Wszyscy postanowiliśmy, że za rok znów weźmiemy udział w Młodzieżowym Strajku Klimatycznym.

      

                              

Dzień Mamy

Najpiękniejszy dzień w roku.

poniedziałek, 25 Maj, 2020

Wszystkim MAMOM

Czytaj więcej

Konkurs “Myślę o niebieskich migdałach”.

Konkurs “Myślę o niebieskich migdałach”.

piątek, 22 Maj, 2020

Dnia 22.05 został rozstrzygnięty Ogólnopolski konkurs literacko-plastyczny dla szkół STO “Myślę o niebieskich migdałach”. Celem tegorocznej edycji...

Czytaj więcej

Życzenia Wielkanocne

Życzenia Wielkanocne

środa, 8 Kwiecień, 2020

ŻYCZENIA

Czytaj więcej

Ważne

Ważne

niedziela, 22 Marzec, 2020

Drodzy rodzice,

informujemy, że w związku z ogłoszonym stanem epidemii zawieszenie lekcji w szkołach publicznych i niepublicznych przedłużono do rozpoczęcia...

Czytaj więcej