MŁODZIEŻOWY STRAJK KLIMATYCZNY

MŁODZIEŻOWY STRAJK KLIMATYCZNY   

czwartek, 21 Marzec, 2019

    

MŁODZIEŻOWY STRAJK KLIMATYCZNY   

15 marca 2019 roku razem z uczniami mojej szkoły uczestniczyłam w warszawskim  Młodzieżowym Strajku Klimatycznym.  Mogliśmy protestować w obronie klimatu.

     Młodzieżowy Strajk Klimatyczny odbył się jednocześnie w ponad tysiącu  miejscowościach w osiemdziesięciu dwóch krajach na całym świecie i był odpowiedzią młodzieży na brak działań w sprawie pogłębiających się negatywnych zmian klimatu wynikających z działalności człowieka. Akcję rozpoczęła szwedzka nastolatka Greta Thunberg, która 20 sierpnia 2018 roku samotnie zainicjowała protest pod budynkiem szwedzkiego parlamentu.           

       Podczas przemarszu skandowaliśmy proekologiczne hasła: „ Najpierw natura, potem matura” , „Nie zabierajcie nam przyszłości”, „Tu mówią młodzi, klimat nas obchodzi” , „ Riki tiki chroń tropiki”  i „Nie podnoście nam temperatury”. Śpiewaliśmy piosenki w obronie naszej planety na melodię znanych i lubianych szlagierów. Na licznych transparentach widniały hasła „ Bądźmy dalEKOwzroczni”  , Dzieci i ryby mają głos” , „  Nie ma planety B” , „Ropa to wtopa” czy „Plastic is not fantastic”.

     Pod gmach ministerstwa dotarliśmy około godziny 12:00 i tam odbyła się pikieta, podczas której organizatorzy strajku przedstawili postulaty młodzieży dotyczące ochrony klimatu, wyrazili sprzeciw wobec bierności polityków w sprawie zmian klimatycznych, zasugerowali konieczność wprowadzenia lepszej  edukacji proekologicznej do szkół i konieczność zainteresowania młodych ludzi ekologią. Jedna z organizatorek marszu, uczennica warszawskiego Wielokulturowego Liceum Humanistycznego im. Jacka Kuronia, zwróciła uwagę na to, że to właśnie dzisiejsza młodzież poniesie najdotkliwsze skutki  ignorowania problemu zmian klimatycznych. Między wystąpieniami skandowaliśmy hasła i śpiewaliśmy  piosenki. Pikietę zakończyliśmy około godziny 14:00.

     Młodzieżowy Strajk Klimatyczny to wspaniała inicjatywa, która ma na celu uświadomienie wszystkim dorosłym, a zwłaszcza politykom, że my, młodzi ludzie jesteśmy świadomymi i zaangażowanymi mieszkańcami naszej planety, którzy zdają sobie sprawę z ignorowania przez obecne władze problemu ocieplenia klimatu wynikającego z działalności człowieka. Mieliśmy szansę pokazać, że zależy nam na przyszłości Ziemi, która jest naszym wspólnym domem. Wszyscy postanowiliśmy, że za rok znów weźmiemy udział w Młodzieżowym Strajku Klimatycznym.

      

                              

WYPRAWKA PIERWSZOKLASISTY

WYPRAWKA PIERWSZOKLASISTY

wtorek, 2 Lipiec, 2019

Szczegóły na plakacie

Czytaj więcej

Wyjazd do Anglii:

Wyjazd do Anglii:

środa, 26 Czerwiec, 2019

Wyjazd do Anglii:

 Informujemy o zbiórce wyjazdowej dzieci i młodzieży wyjeżdżających do Anglii  i Walii na obóz językowy Kirkham 2019 w terminie 05.07...

Czytaj więcej

POŻEGNANIE GIMNAZJALISTÓW

POŻEGNANIE GIMNAZJALISTÓW

wtorek, 18 Czerwiec, 2019

POŻEGNANIE OSTATNIEGO  ROCZNIKA SPOŁECZNEGO GIMNAZJUM NR 14 STO

Szanowni Państwo!

17 czerwca pożegnaliśmy absolwentów...

Czytaj więcej

Ankieta

Ankieta

wtorek, 18 Czerwiec, 2019

Bardzo prosimy o wypełnienie anonimowej ankiety o naszej Szkole.

Czytaj więcej